TEMAVECKA V.17


Måndag 22/4

16.30
 Stallhäng med dekorativ hästvård och pyssel
Passa på att fläta, mysa och pyssla med hästarna

18.30 Dressyrclinic, rörelser och programdelar


Tisdag 23/4

17.00 Voltige utan häst
Vi provar på olika voltige övningar på vår voltige bock

18.30 Hoppclinic, Hoppteknink, anridning hur rider jag bana?


Onsdag 24/4

17.00 Hästvård och broddning
Här tittar vi på hästens olika kroppsdelar och lär oss den dagliga visitationen, dvs den dagliga genom gång av hur hästen mår, borstar och myser med hästarna.
Vi lär oss ur vi förbereder hästen för ridning och lär oss brodda för ridning på vintern eller på gräs

18.30 Terrängclinic

Vi är på terrängbanan om underlaget tillåter, tittar på olika tempon, hinder, anridning mm


Torsdag 25/4

17.00 Utrustning
Passa på att öva på att sadla, tränsa samt ställa frågor om utrustningen om det är något du är osäker på

18.30 Hästvälfärd och beteende

Vi pratar om hästvälfärd och naturliga beteende, hull/muskler? är det normaliserat med överviktiga hästar?


Fredag 26/4

15.00-17.00 Stallhäng
Passa på att komma och borta och mysa med din favorithäst

17.30 Löshoppning

Vi löshoppar flera olika hästar och tittar på teknik m.m.


Lördag 27/4

11.30 Säker upp och avsittning, justering av stigläder och sadelgjord

Hur sitter jag upp och av på ett säker sätt, samt träna på att spänna sadelgjord samt korta och länga stigläder från hästryggen

Välkomna på pay and jump 20/4

Varmt välkomna på Pay and Jump hos oss 20/4

Anmälan och mer info hittar ni som vanligt i TDB

Första start 15.00,
Bygge kl. 13.30 obligatoriskt för alla som rider lektionshäst
Gemensamt bortbygge obligatoriskt för att som rider lektionshäst

Startlistor Uppdaterade 20/4



Ridskoleryttare amäler sig på den häst ni helst vill rida på och önskar minst 2 till, har ni ej önskat 2 till väljer personal i fall ingen av de önskade hästar finns att tillgå
Ridskoleryttare måste ha minst 2 felfria rundor på repsktive höjd innan de går upp en höjd, ex 2 felfria 60cm innan start i 70cm
Är du med för första gången och är osäker på vilken höjd du ska anmäla till? Fråga din instruktör

Tider för inomhusterräng 5/4

Bygge kl. 10.00 (alla som rider lektionshäst ska bygga fram och bort)

Grupp 1 11.00

Tanya – Toy
Emma
Alva – Bolle
Lydia
Iza – Bobby

Grupp 2 12.00

Hedda – Toy
Ebba- Blackie
Rebecka – Pelle
Klara – Milo
Julia – Jack
Eila – Joey

Gemensamt bortbygge efter

Välkomna på Pay and Ride 6/4

Välkomna till oss på pay and ride, mer info och anmälan sker i TDB

Ridskoleryttare önskar minst 3 hästar in sin anmälan, ni anmäler er på den ni helst vill rida

Domare: Caroline Steen

Bygge 13.00 obligatoriskt att bygga fram och bort för er som rider lektionshäst

Startlistoruppdaterade 6/4-24

Första start 15.00

LC:1 – Lektionsryttare i LC:1 får rida med ridspö

-1 Izabella Johansson – Black Conn
1 Andrea Georgiou – Joey John
2 Nora Blomqvist – Clogheen 138
3 Hedda von Malmborg – Attyrory Christy
4 Freja Dagerholm – Milo
5 Freja Brissmyr – Jack 15
6 Ebba Söderström – Black Conn
7 Eila Ringqvist – Pelle
8 Izabella Johansson – Corhuduff Bobby Sparrow

LB:1

-1 Noelia Schönning – Branded
1 Lovis Westman – Del Honey
2 Tilda Dahlöf – Seany Boy
3 Isabel Sköld – Arno (SWB)
4 Tanya Wallentin – Attyrory Christy
5 Erica Sjöden – Laris
6 Maja Högberg – Jack 15
7 Lena Fornesten – Sir Marty
8 Michaela Fornesten Lind – Tekla (SWB)

LA:1

1 Rebecka Backesten – Milo

CA 5min paus för att länga banan

LB:3

1 Stella Brinne Roos – TMD’s Up&Up (SWB)
2 Sandra Enesved – Laris

LA:3

1 Isabel Sköld – Arno (SWB)

MSVB:1

1 Josefin Rudolfsson – Zappas Frank Dandy (SWB)
2 Marianne Björkman – Comtesse de Berg W (SWB)


Klasser:

LC:1
LB:1
LA:1
LB:3
LA:3
LA:5
MSVB:1

Tider till inomhusterräng 17/3

Gemensamt bygge och bortbygge för alla som står på anläggningen eller rider på ridskolehäst.

Bygge kl. 9.00

Grupp 1 10.00

Elvira
Tanya – Toy
Alva – Bolle
Maja – Jack

11.00

Sandra – Laris
Stella
Karin
Marie-Louise

12.00

Hedda – Toy
Nora – Cloggis
Ebba – Blackie
Lovis
Felicia